Marketing a fázy nákupného cyklu

spať na predchádzajúcu stránku

Marketing a fázy nákupného cyklu

Prečítajte si o relatívne častom probléme niektorých reklamných kampaní. Ide to tzv. „miešanie alebo vynechávanie jednotlivých fáz nákupného cyklu“ a ich násilne tlačenie do jednej a jedinej reklamy. To je zdrojom toho, že Vám reklamy nefungujú a vy neviete, prečo.

Brandové reklamy sa zameriavajú zároveň na ukončenie nákupu a tlačia príliš na konverziu a opačne. Samozrejme, to takto funguje len málo kedy, alebo je to skôr náhoda. Ak Vám to funguje, tlieskam Vám, našli ste skratku a pamätajte, že to nabudúce tak nemusí byť.

Svoje reklamy si „rozsekajte“ na jednotlivé fázy, Vaši klienti si to nemusia vôbec všimnúť. Príde im to prirodzene a prepojené. Mix jednotlivých reklamných kanálov v offline a online prostredí to krásne prepojí.

Pozor. Nejde o časové zdržanie aktivít, kedy najprv robíte iba jedno a neskôr iba to druhé. Pointa je robiť to oddelene, ale nemusí ísť o časové oddelenie. T.j. brandová reklama nech je brandová. Tlačidlo „kúpiť“ v nej vymeňte za tlačidlo „Zistiť viac“. V inom reklamnom vlákne zasa riešte dôvod kúpiť u Vás. Opäť ešte nemusíte tlačiť na pílu. Riešte názor ľudí a tvorte priateľský vzťah. Ak ste v tomto postupe zvládli komunikáciu, môžete v reklamách zameraných už na predaj vytvoriť samotný akt reklamy – Tu už tlačidlo „Kúpiť, Objednať, atď.“ bude na mieste.

Ak Vaše reklamné aktivity budete selektovať na jednotlivé nákupné fázy, ak tieto nákupné fázy nebudete ignorovať, vynechávať alebo ich miešať už v jednom kroku nasilu do seba, budete prekvapený, ako to zrazu môže fungovať. Vďaka marketingovému mixu sa reklamy venované rôznym nákupným fázam prepoja a vy budete môcť povedať, že ste našli vzorec, ktorý Vám funguje. Samozrejme, ten je treba následne optimalizovať a porozumieť mu, prečo funguje. To pomôže neskôr pri iných rozhodovaniach.

Sumár článku stručne: Vďaka dynamike a možnostiam robiť reklamy naozaj na mnohých frontoch v offline i online prostredí, je možné aj v jednom čase, alebo s krátkym oneskorením tvoriť reklamy, ktoré sú zamerané na jednotlivé nákupné fázy bez toho, aby ste to všetko „trepali“ do jedného „facebookového postu“ na raz.

Vhodným mixom vytvoríte dojem, že komunikujete kontinuálne. Keďže emócie ovplyvňujú rozhodovanie, postupujte citlivo. Ani vy si nekúpite produkt od cudzieho človeka, ktorý Vám zaklope na dvere, vyruší Vás pri inej činnosti a povie, že je z firmy, o ktorej ste nikdy nepočuli a ponúkne Vám produkt v jednej ruke a ihneď s platobným terminálom v druhej ruke. Presne tento pocit nevytvárajte ani vy vo svojich reklamách. Nejde o časové zdržanie, ale o poriadok v tom, ako citlivo a prirodzene preniknete do mysle vašich klientov a fanúšikov.

Čítajte tiež

Špičkový a rýchly kurz marketingu za 1€

Skočte si do lepšej prevádzky "mekáča" s go-pro kamerou na hlave, kúpte si jeden cheeseburger za 1 euro a doma si natočený záber pozrite 10x. Dá vám to 100x viac ako akýkoľvek workshop od „senior marketéra“.

Vernostný program - celá veda?

Taktika starých marketérov stále žije! Formy sú rôzne. Digitálne body, bonusy, e-mailové kupóny, výhody a zľavy atď.

Nájdem ihlu v kope SEA

Web môže byť modrý, zelený alebo červený. Ja preferujem funkčný, výkonný. Tiež máte na webe nasadený Google Analytics a z času na čas sa doň pozriete? Ak na základe zistených skutočností z času na čas na webe nič neurobíte, je Vám Google Analytics na nič.

Marketing a fázy nákupného cyklu

Miešanie alebo vynechávanie jednotlivých fáz nákupného cyklu a ich násilne tlačenie do jednej a jedinej reklamy je často zdrojom toho, že Vám reklamy nefungujú a vy neviete, prečo.

Adrian Sciranka

Adrian Sciranka

UX/UI nadšenec a marketér telom aj dušou

Dizajnu a marketingu sa venujem už od roku 1999. Sledujem trendy dômyselne navrhnutých kampaní z celého sveta a hľadám spojítka medzi kreativitou a tým, čo skutočne funguje. Kombinujem marketingové skúsenosti s profesionálnymi grafickými znalosťami Figma, Adobe CC a online nástrojmi Google Ads, GA4, Google Tag Manager, Meta Ads a pod. Vďaka platným certifikáciám som tiež členom programu Google Partners.

Som tiež nadšenec UX/UI designu a milujem navrhovanie užívateľských rozhraní najrôznejších aplikácii, či webov. Veľmi ma zaujíma svet testovania užívateľských rozhraní a optimalizácia vecí aj po nasadení do praxe.

Veľmi rád spoznávam najrôznejšie podnikateľské príbehy, a ak mi to časové možnosti umožňujú, pomáham im s marketingovým nastavením na všetkých frontoch od pokročilých online kampaní, až po ucelené marketingové mixy tvorené funkčnou kombináciou offline a online reklamy. Nezabúdam tiež na vhodne navrhnuté vstupné stránky a predajné funnely.

Napíšte mi_

 Správa úspešne odoslaná