Rád by som sa vyjadril k fenoménu, ktorý si zaslúži samostatný článok. Sľubujem, nebude dlhý, ale o to viac tvrdý. Ide o fenomén, kedy ľudia za neúspech svojich predajov vinia všetko, len nie seba. Možno ponúkate bullshit v igelitke a „agentúra“ to nevyhodnotila ako problém a silou mocou búši do kampaní, brandu, nového webu. Ale ak bullshitu dáte kolesá, neznamená, že to bude auto.
Mojich 6 nie “cool“ postrehov – krutá realita:
- Cenotvorba. Cenu za svoj produkt ste si určili prestrelene a pri predaji sa točíte dokola, vymieňate marketérov, agentúry, šamanov :), no nik Vám otvorene nechce povedať, že predávate "bullshit v igelitke" a pýtate si nekresťanské peniaze.
- Váš produkt / službu nechce toľko ľudí, koľko si vy myslíte alebo o Vašom produkte vie nesprávna skupina ľudí, resp. malý počet správnych ľudí. Tu sa dá polemizovať o správnosti reklamy.
- Myslíte si, že brand znamená logo a v lepšom prípade aj jednotné farby. Váš brand je vaša aura akou vplývate na ľudí. To, čo si o Vás ľudia myslia a to, ako rýchlo a ľahko vás identifikujú medzi konkurenciou a hlavne, na aké miesto v ich pomyslenom rebríčku vás zaradia. Riadiť brand tak znamená nastavovať mnohé procesy, ktoré dopomáhajú k tomu, že budúci klienti prídu „ľahšie“ a súčasní zostanú „dlhšie“. Inak dobrý kurz marketingu za cca 1€ nájdete aj tu.
- Marketingový mix máte príliš úzky. Nevnímate celý environment toho, čo všetko ovplyvňuje to, že si zákazníci niečo kúpia (od vás, ideálne aj opakovane a ešte o tom povie ďalším). Prečo? Lebo všade je digitál, lebo online, lebo poďme točiť miliárdu videí bez pridanej hodnoty. Ak sa zameriavate na online biznis, možno podceňujte príležitosti v offline svete. Marketing je len jeden a má presah ako do offline tak aj do online prostredia. Napr. E-shop je síce online, ale v balíčku, ktorý posielate, nemusí byť iba bublinková fólia a pokrčená faktúra navyše. Sme zrazu v offline svete, že? Asi si nové topánky hoc z e-shopu nerozbaľujete doma iba virtuálne „online“. A tu je priestor na hlbší vzťah – EMÓCIU všetkých zmyslov. A aha ho, „pribalením popcornu k novej TV“ sa zvyšil predpoklad a teda miera % odporúčania známemu a počet kladných referencií. No chápeš?
- Riešite problém, ktorý ľudia riešiť nechcú. (Zdôrazňujem „nechcú“, a nie, že tento problém nikdy nemajú. To je rozdiel.) Pozor, toto je veľmi dôležité. Vy si totiž dávate logickú hypotézu na piedestál, že veď predsa, ak by človek bol v takej alebo hentakej situácii, určite by mu bol nápomocný môj produkt alebo služba. Nevidíte pri tom ale skutočnosť, že ľudia Vám na to jednoducho dlabú. Problém tohto rangu majú najčastejšie tzv. Startupy alebo iné podnikateľské nápady postavené na prílišnej subjektivite a idealizovaní reality spravidla v úvodných fázach projektu. Falošné ocenenie od rodiny alebo od priateľa dokáže namotivovať začínajúceho podnikateľa ešte viac a ešte viac mu zaslepiť oči, aby videl, že rieši bullshit.
Ak tieto všetky aspekty máte pokryté, blahoželám Vám. Je čas pripraviť reklamy, ktoré tak budú oslovovať správnych ľudí, tých ľudí bude dostatok a títo ľudia budú o Váš produkt mať skutočný záujem aj za cenu, akú požadujete, nakoľko bude stanovená vhodne. Akou skratkou sa im dostanete do mysle, keď príde čas nakupovať? Branding!